Anasayfa / Saç Biti / Saç Bitine Kesin Çözüm, Saç Bitinden Kurtulma Yolları

Saç Bitine Kesin Çözüm, Saç Bitinden Kurtulma Yolları

Yaş, cinsiyet fark etmeksizin dünya üzerinde ki her insan saç bitine maruz kalabilir. Bu parazitler kadın, erkek, küçük, büyük, saç ya da ten rengi ayırt etmeden tüm herkese bulaşma eğiliminde olan böceklerdir. Yalnızca kıvırcık saçlarda hareket etmesi güç olduğundan dolayı çok fazla sevmezler.

Saç bitleri kirli ya da temiz ayırımı yapmadan herkese bulaşabilirler

Toplumda parazitlerin kirli, bakımsız ve pis insanlara bulaştığına yönelik inanışlar vardır. Bu konu oldukça önem arz ettiğinden dolayı sık bir şekilde ele aldık. Bu böceklerin kişilere bulaşmadan önce bu insan temiz mi, pis mi diye bir analiz yapmaları mümkün değildir. Maalesef bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan insanlar bitlenmiş bir çocuk gördüğünde “aa bitlenmiş” şeklinde küçümseyecek sözler sarf ettiğinde, çocuklar bu durumu çok ayıp bir şey olarak algılamakta ve psikolojik olarak da etkilenmektedir.

saç bitine kesin çözüm

Çocuklara bir suç işlemiş gibi yaklaşımda bulunmayıp, daha hassas davranarak bunun ayıp bir şey olmadığı herkesin başından en az bir kere böyle bir sorunun geçtiğini ve temizleneceğini ifade etmek gerekir. Psikolojik olarak etkilenmemesi için ebeveyn ve diğer yetişkin yakınlarının oldukça sakin ve hassas davranması önem teşkil etmektedir.

canlı bit görüntüsü

Saç Biti Nereden Bulaşır?

Yeryüzünde bir çok bit türü bulunmaktadır. Bizim üzerinde durduğumuz konu ise baş bitidir (halk arasında saç biti denilmektedir). Başında bit olan biriyle kafa kafaya verilmesi veya ortak olarak kullanılan bir şapka, tarak, bone ya da bandana gibi malzeme aracılığıyla bulaşması mümkün olduğu gibi yine ortak olarak kullanılan koltuk, yorgan, yastık gibi araçlarla da bulaşabilmektedir.

Saç Bitinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Diye sorduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Öyleyse hemen nasıl kurtulacağınıza dair bilgileri verelim. Son derece kolay ve pratik şekilde uygulanan bir kaç yöntemle bitleri yok edebileceksiniz. Bu konuda eski insanlar zehir içeren sinek ya da böcek ilaçlarını kullanmaktalardı fakat dediğimiz gibi bu ilaçlar zehir içermekteydi ve bununla beraber tabi ki zarar verebilirlerdi. Saça zarar vermelerinin dışında ilacın ağıza, buruna veya göze kaçma riski de oldukça yüksekti.

Baş biti temizliği konusunda PEDİKAP öneriyoruz.

Bit temizliği konusunda en başarılı ürünlerden biri de Hair Pharma tarafından geliştirilmiş olan PEDİKAP Bit temizliği setidir. Tüm eczanelerden temin edilebilen bir ürün olan PEDİKAP bitleri yok etmek için son derece etkili bir ürün olmasının yanı sıra tekrar bulaşma olasılığını engelleme özelliğine sahiptir.

Pedikap Nasıl Kullanılır

Temizlik seti içerisinde bulunan 3 parçadan oluşmaktadır. Bunlar sprey, şampuan ve bit tarağıdır. İlk olarak sprey iyice çalkalanmalı ve sonrasında kuru saça ve diplerine 5-12cm kadar uzaklıktan tüm her yerini ıslatacak şekilde uygulanmalıdır. Saçın komple spreyle ıslatıldığına emin olunduğunda en az 15 dakika kadar saçta duracak şekilde beklenilmelidir. Bu sürenin uzun tutulması mümkünse tutulabilir. Çünkü uygulanan spreyin içeriği saçta ne kadar uzun durursa etkisi de o kadar çok olacaktır.

Dimetikon içerir

100 ml olan sprey içerisinde %4 dimetikon, %96 siklometikon içermektedir. Saça uygulandığında siklometikon buharlaşır ve dimetikon saçta ve diplerinde bulunan tüm parazitlerin soluk borularını tıkayarak, nefes almalarını engellemekte ve böylece bitlerin ölmelerini sağlamaktadır.

En Az 15 Dakika Beklemeli!
Spreyi uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklenmelidir. Az önce de dediğimiz gibi mümkünse daha uzun tutabilir, böylece ilacın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Şampuan Uygulaması
Saçta spreyin en az 15 dakika bekletilmesinden sonra temizlik seti içerisinde ki şampuan kullanılarak duş alınmalıdır. Şampuan saça uygulandığında diplerine doğru iyi bir şekilde yedirmeli ve saça parmak uçlarıyla masaj yapar gibi uygulanmalıdır. Sonrasında şampuanlı saç durulanmalı havlu ile sadece ıslaklığı alınmalı tamamen kurutulmamalıdır. Nemli olan saç setin içerisinden çıkan bit tarağıyla her yöne doğru özenle taranılmalı. Ölen ve saçta kalan bit ve sirkelerin uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Bu tarama işlemini yaparken kişinin önüne beyaz veya açık renk örtü serebilir onun içerisine tarayabilirsiniz. Belirli seanslarla örtüyü silkeleyerek tekrar tarayabilir böylece hala bit ve sirkenin bulunup bulunmadığının anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Şampuanın 7-10 gün de bir kullanılması herhangi bir sorun teşkil etmez. Tam aksine 1 yıl içerisinde tekrar bitlenmesini engellemeye olanak tanımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.