Anasayfa / Saç Biti / Saç Biti Neden Olur?

Saç Biti Neden Olur?

Saç biti, milyonlarca yıldır dünyanın her bölgesinde yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Geçmişte bazı zamanlarda bir belediye başkanının, prens ve leydilerin de görgü derslerinde yer almış bir konudur.

Esas bilinmesi gereken ayrıntı, saç bitlerinin hem temiz hem de kirli saçta olabileceğidir. Baş bitleri kan emerek yaşamlarını sürdürdüğünden dolayı kişinin saçında herhangi bir kepek veya kir tabakası bulunmadığında daha basit bir şekilde kafa derisini aşarak kan emme faaliyetini yürütmektedirler.

bit yumurtası sirke

Saç bitleri açık havada en fazla 48 saat kadar yaşayabilirler. Saç bitlerine bulaştıkları taktirde, yumurtalarını da saç tellerine bırakırlar. Bit yavrularına sirke ismi verilmektedir. Sirkeler ise açık havada 15 gün kadar kalırlar. Çok küçük ve zor farkedilen bir sorundur. Üstte ki resimde mikroskop ile çok yakından çekilmiş bir görüntüsünü görebilirsiniz.

İnsanlık tarihinde saç bitleri asla zengin, fakir, erkek, kadın, küçük, büyük ayırımı yapmadan tüm herkese bulaşabilen bir sorundur. Ve yine tarihten bu yana insanların “bit kirli insana bulaşır” düşüncesi maalesef devam etmektedir. Bu yanlış düşünce bitlerden yana olumsuz yönde etkilenen ve sıkıntıya giren kişinin psikolojik olarakta kötü etkilenmesine yol açmaktadır. Öncelikle insanların bu düşünceden sıyrılarak az önce de bahsettiğimiz üzere bitlerin tüm insanlara ayırt etmeksizin bulaştığını bilmesi gerekmektedir.

saç biti neden olur

Trablusgarp Harbi, Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşında Ordulara da bu parazitlerin çok büyük zorluklar yaşattığı ve hatta askerlerin üzerinde ki üniformaları silkelediklerinde yüzlerce bitin döküldüğü ve bu bitlerin bir tarafa süpürülerek yakıldığı bilinmektedir.

Bitlerin insanlık tarihinde çok eski bir zamandan bu yana rahatsız edici bir problem olduğunu anlatmaya çalıştık. Günümüzde daha çok kalabalık olan ve ortak kullanılan alanlarda bulaştığını söyleyebiliriz.

saç biti neden olur

Okul, sinema, toplu taşıma araçları gibi kalabalık ve ortak kullanım alanı olan tüm mekan ve yerlerden bulaşabilir. Örneğin; seyahat ettiğiniz bir otobüsün koltuğunda sizden önce seyahat eden birinden geçmiş olan bitin temas ettiğiniz gibi size geçmesi mümkündür. Bu durum daha çok okul çağında ki çocuklarda görülür. Çocukların sürekli oyun ya da ders halinde birbirleri ile temas halinde bulunması veya birbirlerinin şapkasını kullanması gibi durumlarda birbirlerine geçmektedir. Bu parazitlerin zıplama, uçma gibi özellikleri olmadığından bulaşması yalnızca temas edilmesi gereklidir.

Bitin bulaştığı farkedilmediğinde diğer ortak kullanılan alanlarda ki tüm kişilere bulaşabilmesi de mümkündür. Çocukların okuldan aldığı bitler farkedilmediği taktirde kolay bir şekilde ev halkına da bulaşabilir. Örneğin bir anne çocuğuna yakınlaşıp ona sarıldığı ya da oyun oynadığı durumda temasa geçmesi ile bitlenmeye kolayca maruz kalabilir. Veya bitlenmiş olan kişinin şapkasını onun kardeşinin kullanması ile bitlenmesi olasıdır.

Saç bitinin neden ve nasıl olduğunu ya da bulaştığını bu konumuzda detaylı bir şekilde ele almaya çalıştık. Bu konunun devamında saç biti nasıl anlaşılır? ve saç biti nasıl temizlenir? yazılarımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı ve sorunsuz günler dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir