Anasayfa / Saç Biti / Saç Biti Nasıl Temizlenir

Saç Biti Nasıl Temizlenir

Bitler küçük çocukların korkulu rüyası olabildiği için aynı şey ebeveynleri için de geçerlidir.Saç biti çok hızlı ve kolay bulaşarak kişiden kişiye yayılabilen bir parazittir. Web sitemizde ki diğer ele aldığımız konularda da bundan çok sık bahsettik. Bitli olan birinin başının bir başka kişiyle temasa geçmesi ile anında geçerler. Daha çok yaz aylarında kendilerini gösteren bu asalakların hayatlarını sürdürebilmeleri için insan başına ihtiyaçları vardır.

saç biti insan başında yaşar

Niçin Bulaşıcıdır?

Bitin yaşamını sürdürebilmesi için bir insana ihtiyacı vardır, çünkü yaşamını insanın baş derisinden emdiği kan ile idame ettirmektedir. Yaşamakta olduğu baştan başka bir başa bulaşma sebebi fazla kalabalık olmayan yeni bir alan olabilir 🙂 . Bitlenen insanlar bu durumu her zaman saklamaya çalışmıştır, bu geçmişten bu yana bu şekildedir. Tek bir nedeni vardır çünkü toplumda ki inanışa göre bit pis ve bakımsız insanlara bulaşan bir parazittir. Aslında alakası yoktur. Bitin böyle bir seçim yapabilme özelliği de yoktur. 7’den 70’e müsait bulduğu her ortam da tüm herkese ayırt etmeden bulaşabilir. Ve en çok kalabalık ortamlardan bulaşmaktadır. Uçabilme ve zıplayabilme yetenekleri yoktur dolayısıyla sadece temas ile bulaşabilir. Örneğin sinemada sizden önce oturmuş olan kişiden düşen bir bit sizin saçınıza çok kolay bir şekilde bulaşabilir. Aynı şey toplu taşıma araçları ya da ev halkında varsa ortak kullanılan eşyalar için de geçerlidir. Bitler açık havada 2-3 gün yaşayabilen asalaklardır.

saç biti nasıl temizlenir

Kendini Nasıl Belli Eder?

Çok zor olmaz. En etkili belirtisi kafada oluşan kaşıntıdır. Bazen öyle dayanılmaz bir hal halir ki, kafa derisinde kızarıklıklar meydana gelmektedir kaşınmaya aşırı şekilde devam edildiği taktirde ise yaralar oluşturmasına sebep olabilmektedir. Bit tespit edildiği gibi hiç vakit kaybedilmeden temizliği yapılmalıdır. Temizlenmediği taktirde başkalarına da bulaşmasına yol açılır. Örneğin ev halkında ki herkes bir gün de bitlenebilir.

Bit Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?
Az önce de değindiğimiz gibi saç biti tespit edildiğinde en acilinden temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için günümüzde eczanelerde satılmakta olan bit ilaçları bulunmaktadır. Satın aldığınız saç biti ilacının içerisinde ki prospektüsü dikkatli bir şekilde uyguladığınız taktirde bitlerden kurtulmak çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Bu konuda bizler sizin için pedikap ürününü kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Pedikap içerisinde bit spreyi, şampuanı ve tarağı içermekte olan etkili bir temizlik setidir.

pedikap bit ilacı

Saç Biti Temizliği Nasıl Yapılır ?

Sprey kullanımı

İlk olarak saçı yağdan ve kirden arındırmak için güzelce yıkayın ve tamamen kurutun. Pedikap ürününün kuru saça uygulanması gerekmektedir. Spreyi saça 5-12 cm kadar uzaklıktan uygulayın. Spreyin saç diplerine de sıkılması ile tüm saçı ıslattığından emin olana kadar püskürtün. Temiz olarak görülen kulak arkalarını ve ense de ki T bölgesini atlamayın. Çünkü bitler en çok bu bölgeleri sevmektedir.

Ürünü saça uyguladıktan ve saç ile diplerinin komple ıslandığından emin olduysanız minimum 15 dakika bekleyin. Mümkünse 15 dakikadan fazla tutabilirsiniz. Ayrıca gece uygulayıp, sabaha kadar bekletmeniz daha başarılı bir etki verecektir. Uzun süre tutulduğunda bitlerin tümünün net bir şekilde boğulması sağlanacaktır.

Şampuan kullanımı
Spreyin uygulanması ve en az 15 dakika bekletilmesinden sonra temizlik setinin içerisinde ki pedikap şampuan ile yıkayın. Yıkama işleminin ardından saçı bol ılık su ile yıkayarak havlu ile sadece yüzeysel olarak ıslaklığı alın tam olarak kurutmayın. Nemli olan saçtan tarak yardımıyla tüm bit ve sirkelerin uzaklaşmasını sağlayın. Bunun için önünüze beyaz ya da açık bir renk bez veya havlu sererek üzerine tarayabilirsiniz. Böylece arada bu bezi silkeleyerek tekrar tarayabilir hala bit ya da sirkelerin dökülüp dökülmediğini anlayabilirsiniz. Şampuanın 10-15 gün aralıklarla tekrar kullanılmasında herhangi bir mahsur bulunmayıp, tekrar bitlenmeye karşı önlem sağlamaktadır.
https://www.pedikap.com/sac-biti-nasil-temizlenir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.