Anasayfa / Saç Biti / Saç Biti Nasıl Oluşur

Saç Biti Nasıl Oluşur

Çoğunlukla okul çağı çocuklarının problemlerinden biri olan saç biti, insanlar ve hayvanların üzerinde gösterdikleri kan emme faaliyetleri ile yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu parazitlerin kişiden kişiye kolayca geçebilme eğilimleri vardır. Bu eğilimlerini kalabalık ortamlarda kafa kafaya verilmesi ya da temasa geçilmesiyle kolayca gerçekleştirirler.

saç biti nasıl oluşur

Saç bitlerinin bulaştığı kişilere insanlar yanlış bir düşünceyle pis insan muamelesi yapabilmektedirler. Fakat bu oldukça yanlıştır. Çünkü bu parazitler asla temiz veya kirli insan ayırımı yapmadan tüm herkese bulaşırlar. Bu düşünce yanlış olduğu gibi bitlenen insanın psikolojisini kötü yönde etkileyebildiği gibi sosyal bir sıkıntıya da dönüşebilir. Bit için önemli olan fırsatını yakalamaktır, kime bulaşacağı yönünde bir fark olmaz.

saç biti nerede yaşar

Saç Biti Nerede Yaşar

Geçmişten günümüze bir çok alanda ve yerde bitler yaşamlarını sürdürebilmektedir ve yumurtlayarak da çoğalma özelliğine sahiptirler. Tabiatta asalak ismiyle bilinen bu eklem bacaklıların kanatları yoktur en sık şekilde kuşlarda görülürler. Bunların yanı sıra yırtıcı, memeli, kemirgen ve de toynaklı hayvanların üzerinde de yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Baş biti, kıl biti, elbise biti gibi tipleri olan böcek türünün daha bir çok çeşitleri vardır. Bu asalakların bazı türlerinin bir kitap içerisinde yaşayabilme özelliği dahi vardır.

Bit Nereden Gelir?

Bitlerin bir çok tipi vardır, insan da üreme ve çoğalma gösteren tiplerine baş biti ismi verilebildiği gibi saç biti olarak da tabir edilmektedir. Bir bitin açık havada 2-3 gün yaşayabilme şansı vardır. Dolayısıyla bir insan saçına yüksek oranda ihtiyacı bulunmaktadır. Bu asalaklar kişiden kişiye direk geçebildiği gibi ortak kullanılmakta olan araç gereçlerden de geçebilmektedir. Saçında bit olan biriyle temas haline geçildiğinde ya da kafa kafaya verildiğinde bulaşması çok hızlı ve kolay gerçekleşebilir. 2-3 gün dışarıda yaşayabilir konusuna değindik çünkü bu problemle karşı karşıya olan birinin oturduğu koltuğa oturduğunuzda daha 3 gün içerisinde o koltuğa bulaşan bitin size geçme olasılığı çok yüksektir. Aynı faktör aynı tarağın, şapkanın veya yastığın kullanılmasında da geçerlidir.

Bitler Nasıldır?

bit çeşitleri

Eklem bacaklı ve kanatsız olup, böcek familyasına girerler. Yumurtalarına sirke, yumurtadan yeni çıkanlara yavşak ismi verilir. Doğada tüm kuş türlerine musallat olabilirler. Bunların yanı sıra maymun, at, koyun, sığır gibi toynaklı memeliler, tavşan ve fare gibi kemiriciler, köpek ve kurt gibi etçil memeliler bitlenmeye maruz kalan hayvanlardır. Konumuzda değinmiştik bitlerin bir çok türü bulunmaktadır. Bu türleri yüzeysel olarak anlatmaya çalışalım.

Baş Biti
2-3 mm boyutlarında olup, insan başında yaşayan tiplerdir. Yaşamlarını günlük olarak 3-4 kez saç derisine başlarını sokarak ve bu sayede kan emerek sürdürürler. Yavular (yavşak) 15 gün içerisinde ergin hale gelmektedir. Çok yaygın bir tip olup, 12 yaş ve altında ki çocuklarda sık görülmektedir.

Kıl Biti
Baş haricinde ki vücudun tüm kıl olan bölgelerinde bulunan tiptir. Kıl diplerine sirkelerini bırakan bu asalaklar çok fazla kaşınmaya sebep olmaktadır.

Elbise Biti
Vücudun tüysüz ya da az tüylü bölgelerinde bulunmaktadır. Boyutları 3-4mm’dir. Tifüs hastalığı yaydıklarından dolayı oldukça tehlikeli bir tiptir.

Yaprak Biti
Çok geniş kapsamlı bir familyası olan yaprak bitleri, 400 çeşit yaprakta bulunabilir ve yaprak üzerinde yaşamını sürdüren bu türler kendi arasında da 10 tipe ayrılmaktadır. Tarım ve ormanlar için oldukça tehlike arz eden böceklerdir.

Kitap Bitleri
Ağaç kabukları, taş ve kitaplar arasında yaşamlarını sürdürebilen asalaklarda mevcuttur. Kanatlı ve kanatsız tipleri bulunan bu familyada kitap, yosun, polen ve mantar ile beslenmektedirler.

Sitemizin asıl amacı saç biti ve tedavisi hakkında ki bilgileri vermektir. Fakat biz yine de diğer bilinen ve karşılaşılması muhtemel olabilen türlerini ele almak istedik.

Saç bitinin zararları ve nasıl temizlenir sorularının cevaplarını farklı sayfalarımızda detaylı olarak anlatmaktayız.

>> Saç Bitinin Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.