Anasayfa / Saç Biti / Saç Biti Nasıl Anlaşılır

Saç Biti Nasıl Anlaşılır

Baş biti, insanın baş derisine yapışıp kan emerek hayatını sürdürmeye çalışan, gri renkli böcek familyasından bir parazittir. Genelde 6 bacaklı olan bu parazitlerin dişi ve erkekleri bulunmaktadır. Günde 4-5 defa kan emme ihtiyacı duyan bu parazitler insanı sıkıntıya sokan bir problemdir.

Bitlerin nasıl ve nereden geldikleri tam olarak bilinmemekle beraber, geçmişten beridir karşılaşılan bir sorundur. Dişileri yumurtlama yaparken, erkekleri ise sadece dölleme görevi görürler.

Toplumda saç bitinin temiz insanlara bulaşmayacağına ve pis insanlara bulaştığına dair bir söylenti vardır fakat gerçeği yansıtmaz. Bit temiz veya pis insan diye ayırt etmeden tüm insanlara bulaşabilir.

saç biti nasıl anlaşılır

Anlaması çok zor bir problem olmayan saç biti kişinin saçına bulaştıktan sonra kendini çok hızlı bir şekilde kaşıntı şikayetiyle belli eder. Öyle ki bu kaşıntılar dayanılmaz bir şekilde olabildiği gibi kişinin sürekli kaşımasına sebep olmaktadır. Gizlenmesi zor bir durumdur ve sosyal olarak insanları büyük sıkıntıya sokabilmektedir. Bitlendiğinden şüphe edilen kişinin saçlarına çok ayrıntılı şekilde tarama yapılmalıdır. Çünkü bitler çok küçük olduğundan ve baş derisine girebileceklerinden dolayı gözden kaçabilirler. Bunun için saç tellerinin tek tek bir tarafa yatırılması suretiyle saç dipleri çok ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.

Yalnız değillerdir!

Saç biti yalnız değildir. Kişinin saçına bulaştıktan sonra yumurtlama faaliyeti göstererek sirke ismi verilen yumurtaları bırakabilirler. Yumurtalarda saç tellerine yapışarak yaşamlarını sürdürürler. Çok küçük olan sirkelerin farkedilmesi belki daha kolay olabilir, fakat dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Sirkelerde 10-15 günlük bir süreden sonra yumurtalarından çıkarak normal bir bit halini alırlar. Böylece çoğalma gösterirler.

Kurtulması güç bir problem olan bitler, nasıl uzaklaştırılır

Yapılması ve dikkat edilmesi gereken bir çok unsur vardır. Kişiden kişiye kafa kafaya vererek veya ortak kullanılan eşyalar aracılığıyla kolaylıkla geçebilmektedir. Bu yüzden saçında bit teşhis edilen kişinin ortak paylaştığı ev ve sınıf arkadaşları da gözden geçirilmelidir. Ayrıca ortak kullanılan malzeme ve eşyalarında temizlenmesi çok önem arz etmektedir.

– Aynı ortamı paylaştığı kişiler taramadan geçmelidir.
– Kişi tarafından kullanılan tüm elbise, çarşaf ya da giydi gibi eşyalar sıcak suda bekletilmelidir.
– Ev, araba gibi ortak kullanım bölgeleri detaylı şekilde süpürülmelidir.
– Yıkanması zor ya da mümkün olmayan eşyalar 15 gün hava almayacak bir poşete konularak saklanmalıdır.

Bitlenmemek İçin Ne Yapmak Gerekir

Geçmişten günümüze gelen bir alışkanlık vardır. Eskiler çok iyi bilir, büyükler bit bulaşan birinin saçını sinek ilacı ile temizlerdi. Fakat bu asla önerilmeyen ve tehlike içeren bir uygulamadır. İçerisinde zehir ve onlarca kimyasal bulunan bir ilacın insan kafasına sıkılması önerilmez ve doğru değildir. Hem başa zarar verebilecek olan bu ilacın aynı zamanda uygulandığı taktirde kişinin gözüne, burnuna beya benzeri uzuvlarına giderek sakıncalara maruz bırakması ihtimali söz konusudur.

Günümüzde bitlerden kurtulmak için geliştirilmiş etkili ve çok başarılı bit ilaçları bulunmaktadır. Bu bit ilaçları kişinin başına ya da diğer uzuvlarına herhangi bir zarar vermeden sadece bitlere yönelik saldırılar gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Tabi bu bit ilaçlarının içerisinde dimetikon ismi verilen madde bulunması gerekmektedir. Dimetikon isminde ki madde bitlerin nefes borularını tıkayarak nefessiz kalmalarını ve ölmelerini sağlamaktadır. Öyle ki bit ilaç gibi maddelere savunma mekanizmasını geliştirebilen ve kendisini koruyabilen bir parazittir. Fakat bu özelliği dimetikon maddesini engellemeye olanak vermemektedir.

Bu durumda bizler size PEDİKAP bit temizlik setini önermekteyiz. Pedikap isminde ki ürün Türkiye de saç konusunda yaşanılan bir çok problem için ürünler geliştirmekte olan Hair Pharma tarafından üretilmektedir. Hair pharma güvencesinde olan ürün Sağlık Bakanlığı onaylı olup, eczanelerde satılmaktadır.

İlaç 100 ml’lik bir sprey formundadır. İçerisinde %96 siklometikon ve %4 dimetikon bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.