Anasayfa / Saç Biti / Bitle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bitle İlgili Bilinmesi Gerekenler

baş biti hakkında merak edilenler

Bir çok çeşidi olan bitlerden özellikle baş biti için bilinmeyen ve bilinmesi gereken faktörleri sıralayalım.

– Boyutları 2-3 mm civarındadır.

– Yavruları 2-3 haftalık bir sürede ergin hale gelmektedir.

Baş biti, tedavi edilmesi esnasında kullanılmakta olan ilaçlara savunma mekanizmasını geliştirerek direnç göstermeye çalışan bir parazittir.

– Günde insan başından ortalama 5 kez kan emer. Bu emdiği kan ile parazitte şişme görülmesede emdiği kan ile renk değiştirmektedir.

– Sadece saçta bulunması ya da ısırmasıyla değil, tükürüğü ve dışkısı ile de kaşıntı ve kızarıklıklara yol açmaktadır.

– Dişilerinin, 1 aylık ömrü boyunca yaklaşık 6 adet yumurtladığı görülmektedir.

– Bitler yumurtalarından 1 haftada çıkmaktadır.

– Okul, kreş ve park gibi alanlardan dolayı daha çok çocuklarda görülür.

– Saç taraması yapıldığı esnada her ne kadar temiz gibi görünsede ensede ki T kısmında ve kulak arkasında fazlaca bulunurlar.

– Kız çocuklarına daha kolay bulaşmaktadır.

– Herhangi bir hastalık bulaştırmaz. Sadece şiddetli şekilde kaşıntı meydana getirdiğinden dolayı başın tahriş olarak yara oluşumuna neden olabilir.

– Etkili ve başarılı bir tedavi gerçekleştirilmesi için bit bulaşan kişinin aynı evi paylaştığı herkesin varsa sınıf arkadaşlarının taranması gerekmektedir.

– Ortak kullanılan toka, şapka, bandana, tarak, fırça ve yastıklardan bulaşabildiği gibi, evlerde ki koltuk, havlu, yorganlardan da geçebilmektedir.

– Tedavi için kullanılacak olan ilaçlar kuru saça uygulanmalıdır. Çünkü bit normal suyla karşı karşıya kaldığında solunum yollarını kapatarak yaklaşık 30 dakika kadar nefes almadan bu şekilde durabilir. Dolayısıyla ıslak saça bit ilacı uygulandığında ilaç nüfuz etmez ve paraziti öldüremez. Fakat ilaçlar kuru saça uygulandığında içerisinde ki maddeler solunum yollarının kesilmesine ve ölmesine neden olmaktadır.

– Saçların kesilmesi çok yoğun bit vakalarında olabilir. Fakat çocukta oluşacak mahcubiyet dikkate alınmalıdır.

– Temiz insana bulaşmaz, pis insana bulaşır diye bir kaide yoktur. Toplum arasında yanlış bilinmekte olan bir konudur. Bit pis temiz ayırt etmeden herkese bulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.