Anasayfa / Saç Biti / Bitin Zararları Nelerdir

Bitin Zararları Nelerdir

İnsanlar bitlendiği zaman kendilerini psikolojik olarak kötü hissederler ve bu kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat bitlenen kişinin öncelikle moralini yüksek tutması ve paniğe kapılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda kendinizi kötü hissetmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi halk arasında “bit temiz olmayan, bakımsız insanlara bulaşır” inanışı son derece yanlıştır. Kişileri zor duruma sokan bu anlayıştır. Bitler insana ve bir çok canlıya özgü bir parazit olsada “Pediculus Humanus Capitis” yani baş biti insanlarda görülen ve insan vücudunda kıl bulunan her yere bulaşabilen bir böcektir.

saç bitinin zararları

Bit insanın baş derisine kafasını sokarak günde 4-5 kez kan emer ve yaşamını bu şekilde sürdürür. Ayrıca bu faaliyetleri sürdürdüğü sırada da yumurtalarını da bırakmaktadır. Bunlara sirke ismi verilir. Sirkeler bitler gibi baş derisinde değil, saç tellerine yerleşir. Yaklaşık 15 gün kadar saç tellerinde durduktan sonra yumurtadan çıkarak normal bit halini alırlar ve baş derisine yerleşirler. Açık havada bitler 2-3 gün yaşayabilirken, sirkeler 15 gün kadar durmaktadırlar. Dolayısıyla insana ihtiyaç duyarlar.

Baş bitleri saçın yıkanması ile temizlenemez. Kişide dayanılmaz kaşıntılara neden olabilir. Yerli yersiz sürekli şiddetli kaşıntılar aşırı rahatsızlık vermektedir. Bu dertten kurtulmanın en kolay yolu ise dimetikon içeren baş biti ilaçlarının kullanılmasıdır.

Saç Bitini Kolay Temizleyebilirsiniz

Sizlere bu sıkıntıdan kurtulmanız için tavsiyede bulunmak istiyoruz. Eskiden bit ilaçları bulunmadığından ya da imkansızlık sebepleriyle sinek ya da böcek ilaçları kullanarak veya saçlar kesilerek bu durumdan kurtulmak mümkün olmaktaydı. Fakat günümüzde saç bitlerini yok etmek için üretilmiş olan bit ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde pratik ve kolay bir şekilde herhangi bir sıkıntıya girmeden, saçınızdan olmadan temizlik yapmanız kolayca sağlanmaktadır.

Tavsiye edeceğimiz ilaç Türkiye’de saç konusunda bir çok sıkıntı için ilaç üretimi yapmakta olan Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş Pedikap temizlik setidir. Kullanımı oldukça kolay olan pedikap hızlı bir şekilde sizi hem bitlerinizden koruyabildiği gibi, hem de tekrar bitlenmenize olanak vermemektedir.

Bu set 3 parçadan oluşmaktadır. Bunlar sprey, şampuan ve bit tarağıdır. Saç biti tarağı diyoruz çünkü evlerinizde bulunan taraklardan farklıdır. Çok sık dişlere sahip olan tarak spreyi ve şampuanı uyguladıktan sonra saçınızı taramanızı ve bitlerin uzaklaşmasını sağlamaktadır. Tarağın dişleri başınıza herhangi bir şekilde zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır.

İlaç hakkında kullanım bilgilerini başka bir sayfamızda aktaracağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.